No és milyen új élményekkel és tapasztalatokkal gazdagodtunk? Először is rácsodálkozhattunk arra, hogy nemcsak mi a „szomszédból", pár száz kilométerről vagyunk kíváncsiak a Parlamentre és a magyar koronázási ékszerekre, hanem a hideg nyirkos időben velünk együtt várakozó tajvani és japán turisták is, akik több ezer kilométert tettek meg ezért.
A Parlamentben, melyet annak idején Schlauch Lőrinc szatmári püspök javaslatára terveztek neogótikus stílusúra, megcsodálhattuk a koronaőrök fegyelmezett őrváltását és bár időhiány miatt keveset hallhattunk a koronázási ékszerekről, kárpótolt minket a termek díszítésének gazdag aranyozása és nemzeti nagyjaink szobrainak látványossága. A Szent István Bazilika mennyezetén felfedezhettük iskolánk névadójának, Hám János püspöknek a portréját és a borús idő ellenére csodálatos panoráma tárult elénk a 355 lépcsőmagasságú toronyerkélyről.
S hogy toronymászás tapasztalatából ne legyen hiányunk, még aznap délután az érdi dzsámi épen maradt minaretjének erkélyéről is megcsodálhattuk a kilátást. Erősen a képzeletünkre kellett hagyatkoznunk Érd határában annak a romos kopár magaslatnak a látványakor, melynek helyén nem is olyan régen még 50 szobából álló várkastély állt, és otthont adott nemcsak a boldoggá avatás előtt álló Bogner Mária Margit vizitációs nővérnek és társainak, hanem jezsuitáknak, törököknek, grófoknak és főuraknak, sőt még magának II. Lajos királynak is, aki innen indult annakidején a mohácsi csatába. Másnap Magyarország nemzeti kegyhelyére, Mátraverebély-Szentkútra látogattunk el, ahol a domboldalba vájt remetelakok látványossága várt ránk, majd a kellemes erdei séta után szomjunkat csillapíthattuk a patinás eredetű és csodás erejű forrás vizével. A Szűzanya közbenjárását kértük iskoláinkra egy szentmise keretében, majd a ferences atyák vendégszeretetének örvendhettünk ottani zarándokházukban.
Magyarország nemzeti kegyhelyén is jártak
A gödöllői Grassalkovich kastély is bővelkedett a látványosságban, mely nemcsak múzeumi látogatóknak és koncerteknek, hanem Európai Uniós tanácskozásoknak is méltó helyet tud biztosítani gyönyörűen restaurált termeiben.Vendéglátóink még eljövetelünk napjára is tartogattak egy meglepetést, ugyanis lehetőséget kaptunk meglátogatni az Országos Földrajzi Múzeumot, ahol világjáró nagyjaink, Julianus barát, Körösi Csoma Sándor és az „angol beteg" Almássy László gróf afrikai tapasztalatai mellett a világűrt is megjáró Farkas Bertalan utazásairól is hallhattunk és láthattunk.
E néhány nap alatt nemcsak élményekben és tapasztalatokban, de hitünkben és nemzeti hovatartozásunkban is megerősödve térhettünk haza. Nézhettünk, láthattunk és megláthattunk, felfedezhettük a másságot, befogadhattuk az újat és kiértékelhettük tapasztalatainkat. A dalai láma biztatása ismét jó tanácsnak bizonyult.